top of page

Kwas mlekowy i cholina dla jelit i wÄ…troby

​

 

Jelita i wÄ…troba sÄ… narzÄ…dami kluczowymi dla metabolizmu oraz równowagi kwasowo-zasadowej. Jelito to, po skórze, najwiÄ™ksza część ukÅ‚adu odpornoÅ›ciowego, ma wiÄ™cej neuronów niż rdzeÅ„ krÄ™gowy. Liczba aktywnych metabolicznie bakterii jelitowych jest wiÄ™ksza niż liczba komórek ciaÅ‚a.

​

Zdrowe jelito grube ma pH lekko kwaÅ›ne – to wynik aktywnoÅ›ci bakterii bifido i lactobacilli. Jest ono idealne dla procesów trawienia oraz dla rozwoju i utrzymania prawidÅ‚owej flory bakteryjnej. Bakterie te sÄ… osÅ‚abiane lub ginÄ… w przypadku gdy pH jelita grubego przechodzi w zasadowe. Dzieje siÄ™ tak czÄ™sto z powodu nieprawidÅ‚owej diety lub spożywania innych produktów, które zmieniajÄ… pH przewodu pokarmowego (np. niewÅ‚aÅ›ciwych suplementów diety na „odkwaszanie”).

​

Zasadowe pH jelita zwykle skutkuje powstawaniem nadmiaru toksyn i kwasów zatruwajÄ…cych organizm. Nadmiernie namnażajÄ… siÄ™ też w nim szkodliwe bakterie gnilne. Wtedy, w trakcie trawienia biaÅ‚ek, powstaje zwiÄ™kszona ilość toksyn metabolicznych obciążajÄ…cych wÄ…trobÄ™, w tym amoniak (procesowi temu sprzyja duża ilość miÄ™sa i maÅ‚a substancji balastowych, ale również przyjmowanie niewÅ‚aÅ›ciwych Å›rodków zasadowych). Amoniak, silna substancja zasadowa, jest tysiÄ…c razy bardziej szkodliwy niż alkohol. W zdrowym jelicie grubym amoniak wiÄ…zany jest w nieszkodliwÄ… sól i wydalany z kaÅ‚em. Nie obciąża już wÄ…troby i może ona bez przeszkód odkwaszać organizm i wytwarzać energiÄ™. Jeżeli w jelicie grubym panuje pH zasadowe, amoniak (jako gaz) jest caÅ‚kowicie wchÅ‚aniany do krwi. Blokuje metabolizm energetyczny w komórkach oraz rozkÅ‚ad kwasów metabolicznych w wÄ…trobie. WÄ…troba to organ najważniejszy dla równowagi kwasowo-zasadowej i wytwarzania energii. Zatruwana amoniakiem cierpi na rodzaj „kaca amoniakowego”. Jego objawy to: chroniczne zmÄ™czenie, rozbicie, rozdrażnienie, brak energii – podobnie jak w przypadku Å‚agodnego kaca alkoholowego.

Jelita_109369436__©_3drenderings.jpg

Wiele osób, dla wzmocnienia flory bakteryjnej, spożywa okresowo probiotyki, czyli produkty z bakteriami jelitowymi. Warto to robić aby odnawiać bakterie jelitowe, które mogÄ… być osÅ‚abiane przez niewÅ‚aÅ›ciwÄ… dietÄ™, styl życia lub niektóre kuracje i leki. Warto wtedy siÄ™gnąć po sprawdzony probiotyk z bogatym zestawem bakterii jelitowych taki jak LactoBifido.

​

​​​​Jeżeli jednak w jelitach panuje nieprawidłowe pH, działanie takie nie przyniesie to większej korzyści na dłuższą metę. Zasadowe pH jelit będzie działało na te bakterie jak antybiotyk.

​

Dlatego spożywanie probiotyków warto wspomagać poprzez przyjmowanie produktów z kwasem mlekowym. WpÅ‚ywa on korzystnie nie tylko na balans kwasowo-zasadowy w jelitach ale także na procesy trawienia. Stanowi pożywienie dla bakterii jelitowych – trawiÄ… go i rozkÅ‚adajÄ… na kwas masÅ‚owy, który to odżywia bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ… jelit i dziaÅ‚a na niÄ… jak balsam. Kwas ten w wiÄ™kszoÅ›ci trawiony jest w jelitach, a jeżeli trafi do krwi, stanowi dobre „paliwo” dla ukÅ‚adu nerwowego. Zdrowa flora jelitowa chroni organizm przed powstawaniem w jelitach toksyn i infekcji.

​

Kwas mlekowy znajduje siÄ™ w produktach kiszonych (kwaÅ›ne mleko, kapusta, ogórki, buraki, itd.). Jednakże nie każdy dobrze toleruje te produkty, a u wielu osób powodujÄ… one rozpuszczanie szkliwa i podrażnienie zÄ™bów. Dlatego dobrze jest spożywać kwas mlekowy w formie suplementu diety, np. Lactacholin.

Kapusta_kiszona_i_ogórki__©_Maciej_Czeka

PrawoskrÄ™tny L (+) kwas mlekowy pomaga przywrócić zdrowe, lekko kwaÅ›ne Å›rodowisko w jelicie grubym. Bakterie jelitowe rozkÅ‚adajÄ… kwas mlekowy na kwas masÅ‚owy – zwiÄ…zek odżywiajÄ…cy i pielÄ™gnujÄ…cy bÅ‚onÄ™ jelitowÄ….


​WedÅ‚ug znanego onkologa dr. Seegera, prawoskrÄ™tny kwas mlekowy może zwiÄ™kszyć oddychanie komórkowe nawet o 350%. Dr Fryda zalecaÅ‚a zwiÄ™kszone spożycie prawoskrÄ™tnego kwasu mlekowego by zakwaszona tkanka mogÅ‚a oddać obciążajÄ…cy jÄ… kwas do krwiobiegu. Dodatkowo sprawia on, że zasadowa sól kwasu mlekowego (mleczan) dostaje siÄ™ do komórek i sÅ‚uży tam za bufor. Kwas mlekowy ma zatem wszechstronne dziaÅ‚anie regulacyjne dla równowagi kwasowo-zasadowej (Å›rodowisko jelitowe, odciążenie wÄ…troby, krew i komórki) i ożywia metabolizm.

​

Mleczan sÅ‚uży jako molekuÅ‚a sygnaÅ‚owa dla czerwonych ciaÅ‚ek i tkanek. Przy regularnym zaopatrywaniu organizmu w kwas mlekowy (poprzez sposób odżywiania lub uprawianie sportu) transportery mleczanu sÄ… na staÅ‚e wbudowane w Å›ciany komórkowe krwinek czerwonych. DziÄ™ki temu mogÄ… one lepiej przyswajać kwas mlekowy z otoczenia oraz transportować go do tkanek, które zużywajÄ… mleczany. To transportowanie kwasu mlekowego powoduje odkwaszenie tkanek. Transportery mleczanu przy wzmożonym zakwaszeniu peÅ‚niÄ… najważniejszÄ… rolÄ™ w regulacji poziomu pH w organizmie, ponieważ ich zdolność transportowa w razie potrzeby może siÄ™ znacznie zwiÄ™kszyć.

​

Na poprawionym transporcie zyskujÄ… również miÄ™sieÅ„ sercowy i mózg, ponieważ potrafiÄ… one wykorzystywać mleczany jako źródÅ‚o energii. Jest to jeden z powodów, dla których po uprawianiu sportu mamy szczególnie dobrÄ… wydolność umysÅ‚owÄ….

​

​

Nakarm bakterie błonnikiem

 

Nasz przewód pokarmowy nie trawi bÅ‚onnika, ale jest on ważny dla zdrowia, ponieważ bakterie jelitowe żywiÄ… siÄ™ takimi resztkami pokarmowymi. Poza tym wspomaga on ruchy robaczkowe i procesy oczyszczania jelita z toksyn.

WspóÅ‚czeÅ›nie spożywamy zbyt maÅ‚o bÅ‚onnika. Wprawdzie oÅ›wiata zdrowotna daje efekty i wiele osób zwraca uwagÄ™, by ten cenny skÅ‚adnik znajdowaÅ‚ siÄ™ w pożywieniu, ale nadal sytuacja daleka jest od ideaÅ‚u. BÅ‚onnik wystÄ™puje w różnych wÅ‚óknach roÅ›linnych, otrÄ™bach, warzywach, owocach. Jest bardzo ważny dla odżywiania bakterii jelitowych, a co za tym idzie utrzymanie prawidÅ‚owego skÅ‚adu flory jelitowej. To jest zaÅ› podstawÄ… prawidÅ‚owego pH w jelicie.

Warto zadbać by codziennie dostarczać organizmowi pożywienie bogate w bÅ‚onnik. Jednym z dobrych sposobów jest nawyk dosypywania porcji otrÄ™bów zbożowych do zup, gotowanych warzyw, puree ziemniaczanego czy innych potraw.

Lactobacillus_137704717__©_nobeastsofier

Usprawnienie pracy wÄ…troby

​

WÄ…troba jest centralnym organem przemiany materii oraz neutralizatorem wielu substancji kwaÅ›nych. Aby wspomóc jej prawidÅ‚owe funkcje można zastosować suplement diety zawierajÄ…cy cholinÄ™.

​

Cholina (zwana również witaminÄ… B4), z greckiego chole (żółć), jest skÅ‚adnikiem żóÅ‚ci. Nie jest wytwarzana przez organizm w wystarczajÄ…cej iloÅ›ci, a zatem jest niezbÄ™dnym skÅ‚adnikiem odżywczym, który musi znaleźć siÄ™ w pożywieniu.

​

Cholina jest bardzo istotna dla prawidÅ‚owej pracy wÄ…troby i bieżącego oczyszczania wÄ…troby z nadmiaru tÅ‚uszczów. Przyczynia siÄ™ do utrzymania prawidÅ‚owego metabolizmu tÅ‚uszczów. Niedobór choliny może prowadzić do zatrzymywania tÅ‚uszczu w wÄ…trobie (stÅ‚uszczenie wÄ…troby).

​

Na skutek spożycia alkoholu następuje obniżenie poziomu choliny we krwi i w wątrobie. Ciągłe nadużywanie alkoholu może prowadzić do stłuszczenia wątroby i zaburzeń jej czynności. Przy nadmiernym spożywaniu alkoholu należy także uzupełniać witaminy B.

 

Cholina jest istotna dla funkcji, ochrony i elastycznoÅ›ci bÅ‚on komórkowych. Wchodzi w skÅ‚ad bÅ‚ony komórkowej (fosfolipidy) oraz osÅ‚onek komórek nerwowych, szczególnie ich osÅ‚onek mielinowych. Jest niezbÄ™dna dla transportu i metabolizmu tÅ‚uszczów i cholesterolu. Gra ważnÄ… rolÄ™ w metabolizowaniu homocysteiny (szkodliwy dla ukÅ‚adu krążenia aminokwas) i w neutralizacji toksyn w wÄ…trobie (leki, alkohol, pestycydy, itp.).

​

Cholina odgrywa też bardzo istotnÄ… rolÄ™ w pracy mózgu i ukÅ‚adu nerwowego – jest niezbÄ™dna do budowania komórek ukÅ‚adu nerwowego. Bierze także udziaÅ‚ w powstawaniu neuroprzekaźnika – acetylocholiny, która warunkuje prawidÅ‚owÄ… pracÄ™ mięśni, pamiÄ™ci i funkcji ukÅ‚adu nerwowego. Obniżony poziom acetylocholiny w mózgu wystÄ™puje np. w chorobie Alzheimera.

 


Ciąża

​

W okresie ciąży i karmienia piersiÄ… wystÄ™puje wyższe zapotrzebowanie na cholinÄ™ (minimum 450 mg dziennie – zalecana porcja dzienna Lactacholinu zawiera 500 mg choliny).


Dzieci kobiet przyjmujÄ…cych podczas ciąży odpowiednie porcje choliny, sÄ… odporniejsze na stres, majÄ… wiÄ™kszÄ… zdolność uczenia siÄ™ i zapamiÄ™tywania, mniejsze ryzyko chorób zwiÄ…zanych ze stresem (np. nadciÅ›nienie tÄ™tnicze). Niedobór choliny u kobiety przed zajÅ›ciem w ciążę i w jej trakcie zwiÄ™ksza ryzyko wystÄ…pienia u pÅ‚odu wad cewy nerwowej (bez wzglÄ™du na odpowiedniÄ… podaż kwasu foliowego).


 

Ile choliny nam potrzeba?

​

Analiza danych z NHANES (2003-2004) pokazują, że dzienna porcja choliny spożywana przez młodzież i kobiety w ciąży jest znacznie poniżej zalecanego poziomu spożycia i osiąga maksymalnie tylko 10% zalecanej dawki (Jensen i in., 2007).

​

Zalecane ilości spożycia choliny przez Zarząd Żywności i Żywienia (USA, 1998) to 425 mg dziennie dla kobiet, 450 mg dziennie dla kobiet w ciąży, 550 mg dziennie dla mężczyzn. Porcja Lactacholinu zalecana do spożycia w ciągu dnia zawiera ok. 500 mg choliny.


 

Wiele osób, nie tylko wegetarianie i weganie, mogÄ… mieć problemy z odpowiedniÄ… iloÅ›ciÄ… choliny, ponieważ gÅ‚ównym jej źródÅ‚em sÄ… produkty zwierzÄ™ce.


Możliwe skutki niedoboru choliny:

​

  • podwyższony poziom homocysteiny,

  • stÅ‚uszczenie wÄ…troby,

  • zaburzenia czynnoÅ›ci nerek,

  • zaburzenia pamiÄ™ci i procesów uczenia siÄ™,

  • bezpÅ‚odność,

  • zmniejszona produkcja czerwonych krwinek,

  • zaburzenia rozwoju pÅ‚odu.

 

Poziom choliny obniża się dwukrotnie we krwi i wątrobie przy zwiększonym spożyciu alkoholu.

​

Europejski UrzÄ…d ds. BezpieczeÅ„stwa Å»ywnoÅ›ci (EFSA) zaleca dzienne spożycie 550 mg choliny. WiÄ™kszość osób spożywa tylko ok. 10% tej porcji. Cholina wystÄ™puje w produktach sojowych i z lecytynÄ…. Obfitym źródÅ‚em betainy, która dziaÅ‚a podobnie jak cholina, jest komosa ryżowa (quinoa). Cholina jest też dostÄ™pna w suplementach diety, jak np. Lactacholin (z cholinÄ…, witaminami z grupy B i prawoskrÄ™tnym kwasem mlekowym).

Wątroba_83892092__©_eranicle__cmyk.jpg

Kwas mlekowy, cholina i witaminy z grupy B

 

Wspominany już w tym artykule suplement diety Lactacholin to produkt stworzony dla wspomożenia jelit, wÄ…troby oraz metabolizmu energetycznego. 

​

Lactacholin zawiera prawoskrÄ™tny L-(+)-kwas mlekowy uzyskany w procesie fermentacji (nie zawiera skÅ‚adników mleka), cholinÄ™ i witaminy z grupy B. Takie poÅ‚Ä…czenie skÅ‚adników optymalnie wspiera metabolizm energetyczny (wytwarzanie energii w komórkach). Ma także bardzo dobry wpÅ‚yw na pracÄ™ wÄ…troby, metabolizm tÅ‚uszczów i homocysteiny. Homocysteina jest szkodliwym produktem powstajÄ…cym w procesie rozkÅ‚adu biaÅ‚ek. Do jej unieszkodliwiania, oprócz choliny, potrzebne sÄ… także witaminy B6 i B12.

 

Składniki zawarte w Lactacholinie mają naukowo udowodniony korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu:

​

  • PrawidÅ‚owe funkcjonowanie wÄ…troby - cholina

  • Metabolizm lipidów - cholina (budowa bÅ‚ony komórkowej, transport oraz metabolizm tÅ‚uszczu i cholesterolu)

  • Metabolizm homocysteiny - cholina, witaminy B6 i B12

  • Metabolizm energetyczny i zmniejszenie poczucia zmÄ™czenia - witaminy B2, B6, B12, niacyna

  • Funkcje psychologiczne i praca ukÅ‚adu nerwowego - witaminy B1, B6, B12, niacyna

  • Ochrona skóry i bÅ‚on Å›luzowych - witamina B2 i niacyna

  • Funkcja serca - witamina B1

  • UkÅ‚ad odpornoÅ›ciowy - witaminy B6 i B12

​

Porcja Lactacholinu zawiera więcej kwasu mlekowego niż 300 g kiszonej kapusty i zalecaną dzienną porcję choliny..

Lactacholin Dr Jacobs.jpg
bottom of page